300 metų meilės istorija

Aušrinė Šėmienė | 2019-02-06

Balandžio pradžioje Stambulo parkai, aikštės, net naujųjų rajonų pakelės pasipuošia margaspalviais tulpių žiedais. Tačiau svarbiausias darželis visuomet yra Sultanahmeto aikštėje. Kasmet per balandį vykstantį vieną didžiausių tulpių festivalių pasaulyje gėlininkai iš trapių žiedų čia nuaudžia kilimą. 2017-aisiais 1700 kv. metrų dydžio puokštei buvo panaudota daugiau kaip 545 tūkstančių šių pavasario liudininkų. Apima neapsakomas jausmas, kai žiūri į žiedų jūrą, rodos, visas pasaulis švenčia pavasarį.

Stambuliečių meilės tulpėms istorijai 300 metų. Bet visų pirma, reikia ištaisyti seną neteisybę, – tulpių tėvynė ne Olandija, o Anatolija, Vidurinė Azija! XVI a. osmanai ėmė eksportuoti tulpes į Olandiją, o apsukrūs vietiniai verslininkai išsuko tokį verslą, kad šalies ekonomika tapo priklausoma nuo mažos, rudos bulvelės. 1623 metais už vieną svogūnėlį populiariausios tulpių rūšies mokėjo 1 000 guldenų, tuo tarpu vidutinis olandas per metus uždirbdavo vos 150 guldenų. Žmonės, vildamiesi praturtėti, pametė galvas ir ėmė pardavinėti namus, žemes ir pirkti tulpių svogūnėlius. Tačiau viltis sudužo 1637 m. vasarį – staiga krito tulpių kainos. Ši krizė į istoriją įėjo kaip „tulpių manija“. Iki šiol olandų vyriausybė reguliuoja tulpių tiekimą į rinką.

Tulpėms vardą davė turkiškas žodis türban. Sultonų ir pašų turbanai labai jau buvo panašūs į tulpės žiedą.

Betgi, kalba apie Turkiją. Tulpėms vardą davė turkiškas žodis türban. Sultonų ir pašų turbanai labai jau buvo panašūs į tulpės žiedą. O turbanas buvo kilmingumo ir didybės simbolis.

Tulpių mada padarė įtaką ir osmanų istorijai – dešimtmetis, kuomet valdė sultonas Achmedas III vadinama tulpių era. Ji prasidėjo 1718 m., kai osmanai pasirašė taikos sutartį su Ausrija ir Venecija. Dvylika metų klestėjo menai, mokslas, buvo steigiamos leidyklos, pagal Versalio ir Fontenblo pavyzdį statomi nuostabūs pastatai, vienas garsiausių – pritrenkiantis sultono Achmedo III fontanas pakeliui į Topkapį. Tada Paryžiuje, Londone ir Vienoje buvo atidarytos diplomatinės atstovybės, gydytojai ėmė studijuoti Paracelso darbus. Stambule įsteigti popieriaus ir keramikos fabrikai. Deja, 1730-aisiais gėris baigėsi, nes Stambule prasidėjo sukilimas.

Beje, apie keramiką – pasaulyje garsėjanti Izniko keramika, puošiama tulpių motyvais. Sako, kad yra net 60 skirtingų tulpių motyvų. 20 000 molinių tulpių įžengusiajam vidun, pražysta Žydroji mečetė.

Stambulas savo meilę tulpėms oficialiai pradėjo pradėjo švęsti 2006-aiais, pasodindamas tulpių parkuose, alėjose, pakelėse, atvirose vietose. Prieš trejus metus miestą puošė net 30 mln. žiedų.

Taigi, kalendoriuje pasižymėkite, kad šiemet nuo balandžio 3 d. iki balandžio 30 d. turite aplankyti Tulpių festivalį. Įspūdingiausios vietos:

  • Gülhane parke, Cankurtaran Mah., Fatih.
  • Soğanlı Bitkiler parke, Yedikule Mahallesi, Fatih.
  • Yıldız parke, Yıldız Mh., Beşiktaş.
  • Emirgan parke, Huzur, Şişli.
  • Göztepe Gül sode, Göztepe, Bağdat Cd., Göztepe-Kadıköy, Kadıköy.

Beje, šiomis dienomis rengiami ir seminarai, koncertai, parodos – viskas sukasi aplink tulpes ir meilę joms.