BAZILIKA – VISUOMET DIDINGA

Aušrinė Šėmienė | 2021-04-27

Manote, kad bazilika tai – didžiulė bažnyčia? Ir taip, ir ne. Dabar noriu pakalbėti apie „ne“.

Bazilika – tai patranka – 12 metrų ilgio, ~93 cm diametro, svėrė ~32 tonas, o šaudė ~540—590 kg sviediniais, kuriuos nuskraidindavo apie 2 kilometrus! Galite įsivaizduoti? Vilniaus Pilies gatvė yra vos 1,5 km ilgio. Žingsniuojate sau, o jums virš galvų pralekia beveik toną sveriantis akmuo ir trenkiasi kur nors netoliese!?

Baziliką vengrų inžinierius Urbanas iš bronzos nuliejo vos per tris mėnesius XV a. viduryje, mat patranką užsakė sultonas Mehmedas II Fathas, kai 1463 m. turkai apgulė Konstantinopolį.

Nepaisant to, kad patranka turėjo daug trūkumų, ji buvo milžinikškos griaunamosios jėgos, kuri padėjo turkams pramušti Konstantinopolio miesto sieną. Kas tą sieną yra matęs, negali patikėti, kad ji vis dėlto buvo įveikta – 1453 m. gegužės 29-ąją. Tądien „Bazilikos“ šūvis padarė didžiulę skylę, ir turkai galėjo įsiveržti į miestą. Bet jau kitą dieną „Bazilika“ suskilo, o po šešių dienų iš viso trūko.

Tikslių duomenų ir juo labiau vaizdų, kaip atrodė „Bazilika“ neišliko, todėl pradžioje surašiau tik numanomą jos dydį, kuris buvo apskaičiuotas pagal daugelių liudininkų parodymus.

Ir dar truputis skaičių. Patranką iki šūvio vietos vilko 30 porų jaučių, rėmus jai statė 50 dailidžių ir dar 200 darbininkų jiems padėjo. Tam, kad patranka iššautų, prireikė net 700 žmonių darbo. Beje, užtaisyti ją nauju sviediniu pavykdavo tik per valandą.

1464 m. buvo nulieta analogiška „Bazilikai“ bombarda (foto). Ji buvo pavadinta „Dardanelų arba osmanų patranka“. Bet ji buvo gerokai mažesnė – svėrė 18,6 tonos, buvo vos 5,18 metro ilgio ir šaudė mažiukais sviedinukais, kurių skersmuo buvo vos 63 cm diametro. 1807 metais turkai ją panaudojo prieš britų laivyną, kurie veržėsi pro Dardanelų sąsiaurį į Stambulą. 1866 metais, kai karalienė Viktorija atvyko į Turkiją oficialaus vizito, sultonas Abdul Azizas jai padovanojo „Dardanelų patranką“, atseit, kad atsimintum kur nereikia kišti nagų. Dabar bobmarda saugoma Hempšyre, Anglijoje, Nelsono forte.