Pavasaris Turkijoje nuostabiausias metas: sužysta oleandrai, turguose nuo braškių lūžta prekystaliai, nosį kutena žydinčių apelsinmedžių aromatas. Bodrume atostogas galima pasirinkti pagal skonį – maži miesteliai dvelkia ramybe, jūra ir kalnai laukia aktyvaus turizmo mėgėjų, o turistinės zonos vilioja spalvingu naktiniu gyvenimu.

Paslaugos pagal poreikį
Kiekvienam atvykstančiam poilsiauti – nesvarbu ar jo kišenės plyšta nuo šlamančiųjų, ar jose siaučia vėjai, turkai meistriškai moka pasiūlyti paslaugų. Galite būti tikri, kad už paslaugas nepermokėsite.
Turkai visada kruopščiai suskaičiuos grąžą, parduotuvėje prie kasos sumokėsite tiksliai tiek, kiek buvo nurodyta lentynoje gulinčios prekės etiketėje, padavėjai neįsižeis, jei nepaliksite arbatpinigių, o baras dirbs tol, kol jame sėdėsite. Dar daugiau – visi maloniai šypsosis ir su angeliška kantrybe pildys jūsų norus. Turkams įgimtas paslaugumas. Tik šioje šalyje padavėjai lyg spyruoklės pamėtėti pašoks iš vietos pastebėję, kad jums ko nors stinga, vyrai paneš krepšį, net jei jame tebus vos du apelsinai, duris į kavinę atidarys vienas durininkas, o uždarys kitas.
Tačiau Bodrumas – išimtis. Čia laukiami tik pasiturintys turistai ir nenustebkite, jei už kavą paprašys kelių dešimčių eurų. Taigi, jei jūsų biudžetas ribotas, yra du keliai: rinktis poilsį kituose kurortuose, arba neprarasti budrumo – visur ir visada!

Kiekvienam pagal skonį
Bodrumas – iš tiesų tai ne vienas, o keli miesteliai. Pušynų apsuptą Torbą (Torba) vertėtų rinktis tiems, kas nori ramesnio poilsio. Kiekvienas mielą širdžiai kavinukę susiras žvejų miestelyje Jalikvake (Yalikavak). Jei atostogauti važiuojate su šeima, vertėtų apsistoti Jaličiftilike (Yaliciftlik) arba Ortakente (Ortakent). Ten – krištolo skaidrumo turkio spalvos jūra, smėlio paplūdimiai, miestelius supa kalnai, pušynai ir citrinmedžių sodai. Jei norite gerai pasiausti, rinkitės Giumbetą (Gümbet). Čia gausu jaukių kavinių, barų ir klubų, kuriuose kiaurą parą skamba įvairių stilių muzika. Na, o jei mėgstate vandens pramogas, jums tinkamiausias Turgutreisas (Turgutreis). Žinovai teigia, kad čia gražiausi Turkijoje saulėlydžiai.
Iš daugelio pajūrio miestų rengiami safariai džipais į kalnus, kelionės plaustais kalnų upėmis, organizuojami šuoliai su parašiutu nuo kalnų. Keliaujantiems su vaikais turkai siūlo rinktis įvairaus tipo apgyvendinimą – nuo tylių apartamentų, kur pietus galima pasigaminti patiems, iki paslaugą „viskas įskaičiuota“ siūlančių viešbučių, kur visą dieną vaikus galėsite patikėti išradingiems pramogų organizatoriams.
Verta Bodrumą rinktis tiems, kam plikinantis karštis ne prie širdies. Vasarą vidutinė temperatūra čia būna apie 27 laipsnius šilumos, vandens – apie 25. Vis dėlto geriausia čia atvykti balandžio pabaigoje ir gegužę, kai maloniai šildo saulutė ir svaigina žydinčių apelsinmedžių aromatas.
Daugelis Bodrumo miestelių įsikūrę įlankoje, tad čia nebūna didelių bangų, vandenyje zuja mažos žuvelės, aplink kojas sukinėjasi plekšnės, o pakrantėje padus maloniai kutena gelsvas smėlis.
Dėl turtingo povandeninio pasaulio Bodrumą mėgsta nardytojai. Toliau nuo kranto, gilumoje, jų laukia įspūdingi gyvosios gamtos atradimai – margos žuvys, bestuburiai jūros gyventojai. Čia galima pasijusti ir archeologu – širdis tankiau suplaka aptikus nuskendusių senovinių laivų, pastarųjų pasaulinių karų lėktuvų, senovės miestų liekanų.
Svajonių šalis istorijos mėgėjams
Senovės graikų ir romėnų paveldo Turkijoje tikriausiai daugiau nei Graikijoje ir Italijoje: Troja (Troya), Pergamas (Bergama), Konstantinopolis (dabar – Stambulas), hetitų karalystė, Likija… Jūros pakrantės sėte nusėtos antikinių griuvėsių. Ši šalis net krikščionims gali būti piligrimystės vieta.
Apsistojus Viduržemio jūros kurortuose, svarbiausias vietas galima aplankyti vos per vieną dieną. Iš Bodrumo ranka pasiekiama viena įspūdingiausių Turkijos vietovių, įrašyta į pasaulio paveldo UNESCO sąrašą, – Pamukalė (Pamukkale). Tai medvilnės pilimi vadinamos travertino terasos prie senovinio Hierapolio (Hierapolis) miesto griuvėsių. Vanduo iš versmių teka kalnų šlaitais, apnešdamas uolas kalkių sluoksniu. Per ilgus amžius iš nuosėdų susiformavo terasos, sienos, baseinai, kuriuose galima išsimaudyti.
Iš Bodrumo iki legendinės Trojos, kito UNESCO objekto – apie 500 kilometrų. Netoliese ir įspūdingas Antikos miestas Pergamas. Prie jo yra gydymo dievo Asklepijaus senovinė gydykla – Asklepijumas (Asklepieion). Čia trykštančiame šaltinyje daugelis žmonių atsikratė sunkių ligų. Prieš 1800 metų Asklepijume dirbo vienas garsiausių Antikos gydytojų Klaudijus Galenas (Claudius Galenus), kuris pirmasis aprašė žmogaus anatominę sandarą ir sukūrė farmakologijos pagrindus. Įsidėmėkite, kad teigdami, jog protinius gebėjimus lemia smegenys, o jausmus – širdis, kartojate Galeno žodžius.
Verta aplankyti ir Efesą (Efes), kurio amfiteatras laikomas didžiausiu Antikiniame pasaulyje. Šiame mieste paskutiniame dešimtmetyje pr. m. e. gyveno apaštalas Paulius. Ir, neabejotinai, žądą atims Kelso bibliotekos (Celsus Kütüphanesi) griuvėsiai.
Jei iš Bodrumo pasuksite į Rytus, už poros šimtų kilometrų yra Daljano (Daylan) miestelis ir tokio pat pavadinimo upė, kuria plaukioja šimtai motorlaivių. Anksčiau Daljanas buvo vadinamas Kaunos. Žmonės čia plūsta dėl dviejų dalykų – didžiulių vėžlių ir Likijos karalių kapų. Jie puikiai matyti plaukiant upe, nes išskaptuoti kranto uolose. Užlipti iki jų beveik neįmanoma, nes yra aukštai kalne, kad mirusio žmogaus siela, tapusi paukščiu, kaip galima greičiau pasiektų dangų.
Daljano upės deltoje, kur gėlas vanduo maišosi su sūriu, gyvena didžiuliai, apie 130 kg sveriantys vėžliai (lot. Caretta caretta). Vandens suneštoje smėlio juostoje, kuri skiria Viduržemio jūrą nuo upės, kovą ir balandį jie deda kiaušinius. Tai pats geriausias metas pasigrožėti šiais jūros milžinais.
Pačiame Bodrume ir mažulyčiuose aplinkiniuose kaimeliuose, žinoma, įspūdingiausia gamta – akinančiai balto smėlio paplūdimiai, apelsinmedžių giraitės, turkio spalvos jūros vanduo, įlankos, kur bangas skrodžia baltos jachtos ir nardo povandeninio pasaulio mėgėjai, į kalnų šlaitus įsilipę balti bugenvilijomis ir oleandrais pasipuošę namai.
Vis dėlto Bodrumo vizitinė kortelė yra pilis (Bodrum kalesi), kurią pastatė Šv. Jono ordino riteriai. Dabar joje veikia povandeninės archeologijos muziejus (Sualtı Arkeoloji Müzesi). Bodrume yra ir vieno iš septynių pasaulio stebuklų Halikarnaso mauzoliejaus (Halikarnas Mozolesi) liekanos.


Galima aplankyti Graikiją
Jei vis dėlto šiltoje ir mieloje šalyje nesisėdi, pabandykite nukeliauti į Graikiją. Kasdien laivai plaukioja nuo Turkijos pakrantės į Graikijos salas. Iš Bodrumo iki Elados Koso (Kos) salos nukeliausite vos per 40 minučių. Ten galima apžiūrėti dar vieną ne mažiau įspūdingą, kaip Pergame, Asklepiumą.
Neprailgs kelionė ir iki Rodo (Rodos). Šioje saloje galima pakaitinti vaizduotę legendomis apie vieną iš septynių pasaulio stebuklų garsųjį Rodo kolosą – Saulės dievo Helijo statulą,.
Panorėję, lengvai pasieksite ir kitas Viduržemio jūros salas – Chiją (Chios), Lesbos (Lesvos), Lemną (Limnos), Mytilėnę (Mytilini)… Ir ne tik jas, – uostuose prisišvartavę laivai laukia norinčių iškeliauti aplink pasaulį. Tiesa, teks persėsti.
Ką dar galima nuveikti Bodrume:
- pasivaikščioti pušų giraitėmis ir pasigrožėti įspūdingos spalvos jūra nuo kalno šlaito;
- pasimėgauti saldumynais;
- išgerti arbatos iš tulpės formos stiklinaitės;
- apsilankyti turkiškoje pirtyje;
- pašėlti naktiniuose klubuose;
- išsiruošti į dienos kelionę laivu;
- vakare pasivaikščioti palei įlanką Bardakči (Bardakçı);
- nuplaukti į Triušių salą (Tavşan adası);
- pasigrožėti vėjo malūnais.