Kaip lietuviui išgyventi Sakartvele

Aušrinė Šėmienė | 2020-04-10

Apie Sakartvelą, rodos, žinome daug, tačiau ten nuvažiavus protas greitai prablaivėja ir supranti, kad išankstinė nuomonė, švelniai tariant, nėra teisinga, – Lietuvoje suformuotas šalies įvaizdis kartais priešingas realiam gyvenimui. Tad, ką reikėtų žinoti, prieš vykstant į šią be galo gražią ir svetingą šalį.

 1.        Visų pirma derėtų išmokti kelis žodžius: sveiki – gamardžoba, viso gero – jansaghi darcheba, ačiū – madloba. Tik nesakykite lietuviškai – ačiū, mat kartvelai taip ragina arklius. Ir nenustebkite, kai vaikai tėvą šauks – mama, o mamą – deda.

2.         Kavą mėgstančiam lietuviui gali būti sunku – čionykščiai renkasi limonadus arba kompotus. Kavinių, žinoma, yra, tačiau gėrimai, kuriuos jie siūlo kavos gurmanui gali tapti iššūkiu. Netgi 5* viešbučiuose jums pasiūlys, švelniai tariant, neaiškios kilmės birzgalo. Ir nenustebkite, jei kelis kartus paklausę, ar tai, ką barista siūlo, yra natūrali kava, vis tiek gausite puodelį tirpios. Tad, jei be kavos negalite gyventi, geriau maltų pupelių pasiimti iš namų.  

3.         Jei tikitės pasimėgauti „gera gruziniška arbata“, kurią prisimenate iš „anų laikų“, teks irgi nusivilti. Geriausiu atveju arbata bus pakelyje, – kokia nors neva indiška „earl grey“ arba „fruit“. Arbatmedžių plantacijų čia, žinoma, yra, tačiau jų produkcija – ne vidaus rinkai.

4.         Jei esate daržovių mėgėjas, ir, neduokdie, vegetaras, vargas jums – žmonės čia valgo duoną ir mėsą, o daržovės, – hmmm – tik dėl vaizdo. Žinoma, restoranuose galima užsakyti labai gardžių pomidorų ir agurkų salotų su riešutų padažu, deja, jų visuomet atnešdavo ne tiek, kiek įsivaizdavau turėsiant būti. Derėtų prisiminti turgus ir jų nuo daržovių lūžtančias lentynas – ir kur jos dingsta?

5.         Apsistoję gerame viešbutyje ir sumokėję gerokai daugiau nei įsivaizdavote, nesitikėkite, kad gausite tiek, už kiek sumokėjote, – gal bus puodelis, o šaukštelių ne, pasigesite rankšluosčio ar šlepečių, atsisuks varžtas ir čiaupas bildėdamas nulėks į kriauklę, arba lauke kondicionierius krioks taip, kad bluosto nesudėsite. Ramiai! Juk nemirsite. Juo labiau nerekomenduoju eiti aiškintis pas viešbučio administratorius. Aš padariau klaidą, nes labai jau norėjau greitai išsidžiovinti plaukus. … maniau,  registratorė prismeigs prie sienos.

6.         Kartvelų svetingumas neapsakomas. Tačiau tik tuomet, jei esi jų svečias ar draugas. Kartais tas svetingumas gali pavirsti kankyne, – jie nuspręs ką turi valgyti, ką gerti,  ką įsigyti dovanų namiškiams ir kėsinsis už viską sumokėti.   

7.         Sakartvelas – ne jautrių nervų keliautojams, ypač – keliai. Greitkelių, kokius įsivaizduojame turint būti, čia nėra. Bet pagrindinis šalį kertantis kelias gana patogus ir daug kas bando jį pralėkti su vėjeliu. Nedarykite to – neseniai pastatyti greičio matuokliai suskaičiuos kiekvieną jūsų viršyto leistino greičio kilometrą.

Ne visų kelių kraštai sužymėti baltomis linijomis, ne visur yra stulpeliai, atitvarai – netgi kalnuose. Kai kurie kalnų keliai pranoksta plačiausias mūsų fantazijas – laviruojant tarp nuo kalno nusiritusių akmenų, tarp duobių ir tekančių krioklių teks kažkaip prasilenkti su priešais atvažiuojančiais sunkvežimiais. Yra vietų, kur nubildėjus į prarają jūsų ne tik niekas iš ten neištrauks, bet nė nežinos, kad nusiritote.

Nenustebkite, kad įvažiavę į tunelį pateksite į akliną tamsą, o pusė nugriuvusio kelio kažkas maloniai bus pažymėjęs keliais akmenimis ir į skylę įkišęs medžio šaką.

Galite sutikti karvę, sumaniusią išsimiegoti vidury plento. Kad ir kaip pypintumėte, ji – nė krust. Tarp karvių bandos turėsite prisiminti slalomo įgūdžius. Laimė, kad jos nešokinėja iš išgąsčio, kai pro šalį lekia automobiliai. Na, o kiaulė su paršeliais gali iššokti tiesiai prieš bamperį. Jei įstrigsite avių kamštyje, gesinkite motorą ir eikite parūkyti. Nervinimasis tikrai nepadės.

Nors kartvelai – puikūs vairuotojai, statistika liūdna – per tris pirmuosius 2019-ųjų mėnesius šalyje žuvo 116 žmonių, ir 1170 buvo sužeisti. Pas mus per visus 2018-uosius keliuose žuvo 170 žmonių. Tad vairuoti pačiam, ar samdytis vairuotoją – jums spręsti.

8.         Neseniai buvo apiplėšti prancūzų turistai. Bet lietuvius čia visi myli, tad Lietuvos vėliava būtų gera apsauga. 

9.         Tbilisyje gyvena nemažai romų. Jie neturi dokumentų, negali įsidarbinti, tad gyvena reketuodami turistus. Rašau „reketuodami“, nes jų elgesys neprimena išmaldos prašymo. Ypač sunku atsikratyti vaikų. Kiek jiems beduotum pinigų, neužteks.

10.       Vertėtų atsargiau kalbėti apie politiką su mažai pažįstamais žmonėmis – ne visi paliko dabartinę valdžią, ne visi ją peikia. Reakcijos galite sulaukti audringos ir, kaip sako, svanai, – jei iš makštų išsitraukei kinžalą (durklą), nesutepęs krauju atgal jo įkišti negali, – juokauju.

11.       Jei tektų derėtis su kuo nors dėl paslaugų ir nesulygti dėl kainos ar jų kiekio, tikriausiai, būsite ne tik aprėkti, bet dar ir kelią į kitą pusę parodys.

12.       Vienoms moterims nėra pavojinga keliauti, bet nereikia prarasti proto. Čia veikia tie patys dėsniai, kaip ir namie.

13.       Šalis turizmo industrijoje žengia dar tik pirmuosius žingsnius, tad nesitikėkite daug, be to, turistas čia dar visuomet neteisus. Tai – pagrindinė taisyklė.

2019