Vienoje mistiškiausių pasaulio vietų tūkstantmečius menančiose olose, senoviniuose dvaruose įsikūrę butikiniai viešbučiai, kurių paslaugoms apsakyti žodis „luxury“ per menkas. Lobiai, kuriais jų šeimininkai dalijasi su svečiais, – gamtos stichijų sukurtas neregėtas gamtovaizdis, kuriam bet kokie pinigai per maži.
Kas gi tas butikas?
Turkija dažniausiai siejama su dideliais viešbučiais ar atostogų kompleksais, tačiau vertėtų atsikratyti šio stereotipo ir suteikti sau galimybę pajusti daugiau šalies „skonio“. O tą skonį geriausiai galima pajusti apsistojus butikuose.
Butikų stiliaus viešbučiai atsirado prieš keletą dešimtmečių madas ir tendencijas diktuojančiuose miestuose Londone, Paryžiuje, Niujorke, o vėliau paplito visame pasaulyje. Jiems pavadinimą davė legendinis muzikantas, garsiojo Niujorko naktinio klubo „Disco Studio 54“ savininkas Steve‘as Rubellas. Kai jo draugas Ianas Schrageris paklausė, kokiai kategorijai priklauso jų turimas „Morgans“ viešbutis, šis atšovė: „Boutique“, mat jis nebuvo panašus nė į vieną kitą viešbutį.
Kuo ypatingi tie butikai? Visų pirma, jie – nedideli ir dažnai neturi visų atributų, pagal kuriuos reitinguojami viešbučiai, pavyzdžiui, butikas, kuris teikia net ne 5*, o visų 10* paslaugas, neturi konferencijų salės.
Dažniausiai jie yra unikalioje vietoje. Kartais tokie viešbučiai įsikūrę buvusiuose dvaruose, kartais apleistuose vienuolynuose, kartais kruopščiai restauruotuose miestiečių būstuose, kartais olose… Kiekvienas kambarys ten ypatingas – šeimininkas papasakos jų istorijas, – kas čia gyveno, kuo užsiėmė, kiek vaikų turėjo ir kas jiems nutiko…
Baldai kambariuose irgi su istorija, – antikvariniai arba pagaminti rankomis pagal užsakymą ir niekada – iš „Ikea“ ar „Baldų rojaus“. Viename Kapadokijos butike lankiausi apartamentuose, kurie įrengti buvusioje opijaus rūkykloje, – išsaugota ne tik patalpa, bet ir rakandai, reikalingi paruošti ir rūkyti opijų. Yra viešbučių, kurie turi keliolika kilometrų tunelių. Jais galima nusigauti net iki netoliese esančio ugnikalnio. Durys į tuos tunelius užritinamos tūkstančio metų senumo milžiniška girna – priešai vidun nepateks.
Butikuose nestebina kambaryje besikūrenantis židinys ar privatus baseinėlis, į kurį galima šokti tiesiai iš lovos, retų knygų bibliotekos, unikalūs antikvariniai daiktai, kuriuos pamačius nevalingai pakyla antakiai.
Apsistoję aukštesnės klasės viešbutyje, kuris tituluojamas „luxury boutique“, turėsite savo terasą, kurioje galėsite stebėti kvapą užimantį vaizdą, pavyzdžiui, kaip saulei tekant virš Kapadokijos kalvų kyla šimtai krašto oro balionų.
Butikai neretai turi savo daržus, kuriuose augina ekologiškas daržoves ir jomis vaišina svečius, turi vynuogynus ir prie pietų patiekia reto vyno. Jie turi ir šefus – menininkus, kurie ne tik verda ir kepa, bet ir, pavyzdžiui, atkuria seniai užmirštus senovinius patiekalus, na, kad ir Bizantijos laikų, ar Anatolijos valstiečių…
Dar butikuose vertybe laikoma tyla ir privatumas, todėl ne į visus priimami vaikai ar triukšmingos kompanijos.
Butikai neretai turi savo daržus, kuriuose augina ekologiškas daržoves ir jomis vaišina svečius, turi vynuogynus ir prie pietų patiekia reto vyno.
SACRED HOUSE
Aukštoje tvoroje – jokio plyšelio, tik įspūdingi vartai skatina smalsumą, kad už jų yra kažkas įdomaus.
250 metų senumo kilmingos graikų šeimos namas neseniai tapo vieta, kur atvykę į Kapadokiją apsistoja pasaulio galingiausieji. Kas jie? Šeimininkai kruopščiai saugo svečių paslaptis. Taip kruopščiai, kad kartais apsistojus ypatingiems svečiams, kiti nepriimami, nors vietos pakaktų visiems.
Kiekvienas šio viešbučio kambarys ypatingas ne tik nenusakoma su vietovės istorija sumišusia prabanga, bet ir įgyvendinta idėja. Svečiai gali apsistoti, pavyzdžiui, šamano urve arba apartamentuose, kurie primins Anatolijos žemės paslaptį – opijaus istoriją. Čia net yra daiktų, kurie buvo naudojami opijui rūkyti. Kambariai dekoruoti senoviniais baldais, puošti antikvariniais rakandais, daugelyje yra židiniai.
Viešbutis garsėja ne tik puikiu oloje iškaltu SPA, bet ir virtuve, kur šefai svečius vaišina atkurtos bizantiškos virtuvės patiekalais.
„Sacred house“ nuotraukos
TAŞKONAKLAR
Jei šiame viešbutyje būtų tik paklypusi kėdė, vis tiek būtų verta čia apsistoti. Pasistatyčiau tą kėdę terasoje ir žiūrėčiau į užburiančią Balandžių slėnio panoramą, kur ore nardo būriai paukščių ir iš kur atklysta tik vienas garsas – balandžių burkavimas.
Prieš keletą dešimtmečių šio viešbučio šeimininkai įsigijo naujus namus istoriniame Učhisaro (Uçhisar) miestelyje, – 6-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje vietiniai gyventojai ėmė ieškoti modernesnių namų, o senuosius apleido. Naujieji šeimininkai greitai suprato, kad namelis pernelyg gražus ir per didelis, kad juo būtų galima mėgautis vieniems. Netrukus jis virto mažais svečių namais, kurie palengva išaugo į Boutique & Cave viešbutį.
Pertvarkant pastatus buvo išsaugotas kiekvienas akmuo, kiekviena arka ir kiekvienas kaminas, todėl dabar nėra dviejų panašių kambarių. Kaimiškas paprastumas čia sumišęs su neįtikėtinu komfortu.
„Taşkonaklar“ nuotraukos
CCR
„Cappadocia cave resort“ – santūri prabanga ir puiki virtuvė, kurios šefai iš ekologiškų produktų gali pagaminti ne tik europietiškų, bet ir japonų, kinų, indų patiekalų. Šį viešbutį svečiai renkasi ne tik todėl, kad galėtų pietauti stogo terasoje ir dairytis į balkšvą Kapadokijos slėnių ir kalbų panoramą, – CCR garsėja SPA centru.
Anatolijos žemėje svečiai kviečiami į turkišką pirtį – hamamą, kurio ritualus būtina išmėginti kiekvienam. Svečiams čia siūloma pasimėgauti ir saunos malonumais, paplaukioti šildomame baseine. Grožio centre specialistės veido odai atgaivinti pasiūlys įvairių grožio procedūrų, o kūnui – masažų nuo osmaniškojo, kai kūnas pirma nuprausiamas muilo putomis, o paskui ištempiami raumenys, iki tajų ir aromaterapinio.
Šeimininkų siurprizas svečiams – nuotykių dušas. Kambaryje, kurio uolėtomis sienomis karstosi gebenės, pasijusite kaip atogrąžų miške. Jūsų kūną skalaus šiltas lietus, ausyse skambės tenykščių gyvūnų balsai, uoslę kutens augalų kvapai.
CCR nuotraukos
ARGOS
Gero skonio didybė! Genialumas paprastume!
Viešbutis įsikūręs buvusiame tūkstantmečiame vienuolyne – 7 atskiruose namuose, kuriuos netgi skiria miestelio gatvė. Vienuolynas buvo taip kruopščiai restauruotas, kad 2018 m. už tai gavo net prestižinį nacionalinės architektų gildijos prizą.
Kurdami viešbutį šeimininkai siekė ne tik atrasti, bet ir svečiams atskleisti Kapadokijos žavesį – visos patalpos skirtingos. Vienos paprastai prabangios, bet nepaprastai jaukios, kitos – įspūdingi apartamentais per du namo aukštus su požeminiais baseinais. Tačiau didžiausias šio viešbučio lobis – požemiai, kuriais gali paklajoti drąsiausi svečiai. Jie tęsiasi keliolika kilometrų, sakoma, iki pat Erdžijeso (Erciyes) ugnikalnio – ne visi praėjimai atkasti. Kituose įrengti vyno sandėliai, kuriuose bręsta derlius iš viešbučio vynuogyno. Retų butikinio vynuogyno vynų svečiai gali ragauti privačiose terasose palydėdami saulę.
„Argos“ nuotraukos
MUSEM
„Europe’s Best Luxury Boutique Hotel‘2015“, „Best luxury gourmet hotel in Turkey‘2017“, „Best hotel architecture in Europe‘2013“, „Best cultural tourism investment in Turkey‘2013“, „Best luxury historical hotel in Turkey‘2013“ – ir tai dar ne visi šio viešbučio apdovanojimai. Vis dėlto geriausiai šį viešbutį apibūdina žodis „unikalus“. „Gyvasis muziejus“ buvo sukurtas kone iš griuvėsių – irstančių senųjų Kapadokijos gyventojų olų. Tai reiškia, kad 30 urvinių kambarių buvo ne tik restauruoti, bet ir dekoruoti neįkainojamais senoviniais daiktais.
Viešbutis turi savo daržą, iš kurio ekologiškų daržovių a la carte restorano šefas Sayginas Sesli atgaivina ir naujai interpretuoja užmirštus Anatolijos bei Kapadokijos virtuvės patiekalus. Prie pietų patiekiamas retas vynas iš viešbučiui priklausančio vynuogyno. Šeimininkai ypatingą prabangą derina su „atsakingu turizmu“, todėl „Museum“ ne tik šildomas vien terminiu vandeniu, bet šis vanduo atiteka ir į sveikatingumo zoną, patalpas apšviečia saulės energija, naudojamos taupiosios lemputės. Dėl unikalios koncepcijos šis viešbutis vienintelis Turkijoje buvo įrašytas į pasaulinį „Relais & Chateaux“ viešbučių sąrašą.
„Museum“ nuotraukos
KAYAKAPI PREMIUM CAVES
Devintasis tarp 25 pasaulio geriausiųjų, trečiasis Europoje, pirmasis Turkijoje, „Luxury“ kategorijoje pirmasis – pasaulyje, Europoje ir Turkijoje. Taip kelionių portalo „TripAdvisor“ lankytojai pastaruosius 6 metus vertino šį viešbutį.
Viešbutis įsikūręs kalvoje su šimtais olų. Ji mūsiškai vadinama Akmeniniais vartais. Manoma, kad tai viena pirmųjų olų gyvenviečių Kapadokijoje. XX a. 7-ajame dešimtmetyje jos gyventojus valdžia perkėlė į naujus namus, o 1985 m. UNESCO šią unikalią vietą įrašė į Pasaulio paveldo sąrašą. 27 ha dydžio kalvoje yra ir X a. bažnyčia bei ola, kurioje gyveno Šv. Jonas Kapadokietis.
Vietiniam verslininkui ėmė plyšti širdis matant, kaip nyksta olos. Jis ėmė jas restauruoti ir kurti viešbutį. Kiekvienas kambarys – ola yra ypatinga. Vienos nedidelės – vos 33 kv. m, kitos – dviejų miegamųjų, trečios – labai didelės. Pačioje didžiausioje (253 kv. m) gali gyventi 8 žmonės. Ji įrengta atokiai nuo kitų olų. Kiemas uždaras, todėl svetimi žmonės netrikdo svečių ramybės. Viduje sustatyti tik antikvariniai vietiniai baldai ir apyvokos daiktai. Kai kuriose olose įrengta baseinėlių ir hamamėlių. Visas jas puošia senoviniai daiktai ir drabužiai.