KIEK KAINUOJA GYVENTI… STAMBULE’2021

Aušrinė Šėmienė | 2021-03-14

Daugelis padūsauja: O, kad būtų galima nelėkti į Stambulą tik savaitgaliui, o, kad pagyvenus senojoje pasaulio sostinėje! Nors pusę metų… na, gerai, nors – mėnesį. Kiek kainuoja gyvenimas Stambule. Šio klausimo sulaukiu kone kas savaitę. Tad, užuot būrusi iš kavos tirščių, pasitelkiau mano draugų ir savo patirtį ir viską, ką sužinojau, išguldžiau šiame straipsnyje. Tikiuosi, kad šios žinios Jums bus naudingos jei kada nors susiruošite į Stambulą, o gal – liūdnesnis posūkis – apsigalvosite ten užtrukti ilgam.

Atskaitos taškas – kaip per daug nesijaudinti dėl išlaidų ir leisti sau „gyventi laimingai“, žinoma, įjungus protą. Visos paminėtos sumos, žinoma, vieniems gali atrodyti per mažos, kitiems – per didelės. Aš rašau tai, kas man atrodo racionalu. Taigi, agresiją teks atidėti į šalį, nes tiesiog… ją ignoruosiu. 

BŪTINA MĖNESIO SUMA

  • Jei galite išleisti daugiau kaip 20 000 TL (~2 200 Eur), būsite laimingas.
  • Jei galite išleisti nuo 12 000 iki 20 000 TL (~1 200– 2 200 Eur) galite gyventi nei labai gerai, nei labai blogai.
  • Jei galite išleisti iki 12 000 TL, kai ko teks atsisakyti ir kartais net patirti stresą.

Turkai yra atlikę tyrimų, kurie parodė, kad šeimai su dviem vaikais minimaliai reikia turėti 11 186 TL. Skurdo riba – 2 590 TL (~260 Eur), tačiau nereiškia, kad negalima gyventi ir už mažiau. Stambulo gatvėse pamatysite žmonių, kurie išgyvena rinkdami plastiką, butelius ir kartoną. Kokios jų pajamos – nė neįsivaizduoju.

…IR VIS DĖLTO STAMBULAS – PIGI SOSTINĖ

Jei tolėliau už Stambulo gyvenančio turko paklausite, kodėl nesikrausto prie Bosforo, jis užvers akis, – šitaip brangu! Taip, palyginus su kitais Turkijos miestais Stambulas – brangus, tačiau jei lyginsime su su daugeliu didžiųjų pasaulio miestų –  Paryžiumi, Ciurichu, Honkongu, Singapūru, Osaka, Tel Avivu, čia – pigu. Pagal 2020 metais „Mercer“ atliktą gyvenimo išlaidų tyrimą, Stambulas užima 156 vietą iš 209 pasaulio miestų.

Kodėl Stambulas – brangiausias Turkijos miestas? Todėl, kad jis – ne tik didžiausias ir populiariausias, bet ir didžiausias kultūros bei finansų centras. Visi Turkijos pinigai – čia!

Tiesa, dabar pinigai turkams skausminga tema – pernai infliacija buvo net 14,60%! Šiemet prognozuojama ne mažesnė kaip 10%. Maisto kainos kilo ypač sparčiai. Beje, bankai nuo šių metų pradžios už liras moka apie 14–17 proc. palūkanas! Taigi, vietiniams, kurie gauna atlyginimą liromis, nieko gero, užtat užsieniečiams – aukso dienos! Pagrindinių valiutų – EUR, USD ir GBP – kursas yra puikus, – daugiau prabangos už mažesnę kainą! Bet! Pasilaikykite šią laimę sau ir džiaukitės tyliai.

KOKS MINIMALUS ATLYGINIMAS?

Šiemet minimalus atlyginimas Turkijoje padidėjo iki 2 825 TL (~290 EUR). Priminsiu, kad skurdo riba yra 2 590 TL (~260 Eur).

Jei palyginsime Stambulą, kad ir su Vilniumi, sakysite, kad čia kasdienės maisto prekės, drabužiai, sveikatos priežiūros paslaugos, namų apyvokos reikmenys, yra pigūs. Bet tik vietinės gamybos. Geriau nebandykite pirkti importinių prekių. Dėl milžiniškų muitų jų kaina neatrodo patraukli. Pavyzdžiui, už dvi „Duracell“ baterijas sumokėjau per 8 Eur.

Kas gi dar didina išlaidas?

  • Degalai.
  • Automobiliai.
  • Importuotas alkoholis.
  • Importuojamos prekės, tokios kaip elektronika, mobilieji telefonai, fotoaparatai, kompiuteriai…

Žinoma, viso to galima nevartoti ir gerokai sutaupyti. Tačiau Stambulo naujokai greitai supranta, kad didžiausią sąskaitą jie gauna už būsto nuomą ir to neišvengsi. Tad geriau iš pat pradžių nepuoselėti vilties gyventi centriniuose rajonuose, ypač – Bosforo pakrantėse – Bešiktaše, Sariyeryje, Šišlyje, Beyoglu ir salose – tai prabangiausi rajonai.

Pigiausia butą išsinuomoti pakraščiuose: Beylikduzu, Avcilare, Sancaktepe, Silivri, Catalca, Sultangazi ir Basaksehire. Tačiau prieš ten apsigyvendami, turėtumėte pagalvoti, kiek laiko ir, žinoma, pinigų reikės nusigauti iki centro ir kaip grįšite, jei kartais sugalvosite užtrukti pas draugus.

NUOMOS KAINOS:

  1. Vidutinė būsto nuomos kaina yra apie 18–20 TL už kvadratinį metrą, tai reiškia, kad 100m2 buto nuomos kaina yra nuo 1 800–2 000 TL (~180–260 Eur).
  2. Pigių rajonų ir rajonų būsto nuomos kainos yra nuo 10 iki 13 TL už kvadratinį metrą, – 100 m2 butas – 1 000–1 300 TL. (~100–1300).
  3. Centro ir universitetų rajonuose nuoma 3 000–4 000 TL (~300–400 Eur).
  4. Turėkite omeny, kad būsto nuomos kainos kasmet kyla maždaug trečdaliu.

UŽ KIEK GALIMA PAVALGYTI

…už 2 TL (~20 ct.)! Betgi nevalgysite amžinai riestainių simitų ir neužgersite vien arbata. Teks dar ką nors įmesti į skrandį. Pigiausias maistas, žinoma, gatvėje. Puikiai galima pasisukti maitinantis pilavu, Iskender kebabais, žuvies sumuštiniais ar karštais sumuštiniais su dešra.

Jei sumanysite eiti į restoraną, gali nutikti visko. Kartais pasirodys, kad pigu, o kartais ir akys gali ant kaktos iššokti. Taigi, būkite budrūs.

Jei trinsitės centre, labai pasistengus beveik visur galima nueiti pėščiomis, išskyrus, jei reikės kirsti Bosforą, tuomet teks susimokėti už vapurą – keltą arba metro.

Muziejai užsieniečiams nepigūs, pavyzdžiu bilietas į sultonų rūmus Topkapi kainuoja ~13 Eur ir tai tik pagrindinė dalis, už haremą, lobyną teks mokėti papildomai, bet galima vaikščioti po mečetes, kurios visuomet – nemokamos.

Ir išduosiu dar vieną paslaptį – jei užsinorėsite į hamamą, ieškokite tokio, kur eina vietiniai ir, suprantama, toliau nuo centro. Tuomet sumokėsite juokingai pigiai. Jei įsirausite į turistams skirtą hamamą, kad ir sultonės Hiurem, kuris yra prie Žydrosios mečetės, teks pakloti 150–300 Eur!