Laurų medžius ir jų lapus žinome visi ir naudojame tik vienaip – į puodą. Tačiau laurai neapsakomai vertingas augalas, juos galima panaudoti bent 7 reikalams.

1.TINKA PERŠALUS. Distiliuojant garais lauro lapus gaunamas lapų eterinis aliejus. Nepainiokite jo su iš mirtinių šeimos augalo kekinio pimento (Pimenta racemosa) išgaunamu aliejumi, nors šiedu aliejai turi panašių savybių. Amžinai žaliuojantis krūmas pimentas kilęs iš Karibų jūros regiono, dabar auginamas Europoje. Lauras – Viduržemio ir Juodosios jūros regiono vietinis medis. Senovės graikai ir romėnai jį laikė magišku, esą galįs apsisaugoti nuo blogio ir ligų.
Graikai laurus laikė ir stipriu vaistu, galinčiu apsaugoti net nuo maro. Dabar jau ištirta, kad lauro lapų eterinis aliejus iš tiesų gydo nuo daugybės ligų. Pavyzdžiui, skatina atsikosėjimą, nes padeda iš kvėpavimo takų pasišalinti gleivių pertekliui, dėl to, tampa lengviau kvėpuoti ir pro nosį. Taigi, eterinis lauro lapų aliejus tinka tiems, kas kenčia nuo kosulio, peršalimo, bronchito, gripo ir net kovido.
Eteriniame aliejuje taip pat gausu fitoncidų, o jie neretai greičiau už antibiotikus naikina visų rūšių bakterijas ir net priešingai nei antibiotikai – kovoja su virusais.
Lauro lapų eterinis aliejus atpalaiduoja spazmus, tad gali numalšinti bet kokius nevalingus susitraukimus bei traukulius ir yra labai naudingas esant skausmingam kosuliui.
Kaip naudoti: įlašinkite į garintuvą ir kvėpuokite. Arba galite atlikti garų inhaliacijas, įlašindami kelis lašus aliejaus į dubenį su karštu garuojančiu vandeniu ir užsidengus galvą rankšluosčiu kvėpuoti. Labai naudinga jį sumaišyti su eukalipto eteriniu aliejumi!
2. REGULIUOJA MENSTRUACIJŲ CIKLĄ. Anksčiau moterys lauro lapų ekstraktą naudojo menstruacijoms skatinti. O eterinis aliejus yra dar geresnė, natūrali priemonė. Jis tai taip pat padeda palengvinti mėnesinių skausmus, nes atpalaiduoja spazmus.
Kaip naudoti: praskieskite eterinį aliejų kokiu nors paprastu aliejumi, kurį aromaterapeutai vadina baziniu, pavyzdžiui, vynuogių kauliukų, graikinių riešutų, erškėtuogių ar kt. santykiu 1:1 ir švelniai įtrinkite į papilvę.
3. MALŠINA SKAUSMĄ. Lauro lapų eterinis aliejus dažnai naudojamas skausmui malšinti, pavyzdžiui, raumenų ir sąnarių dėl artrito, reumato ar podagros. Dar jis tinka gelbėtis nuo skaudančių raumenų po intensyvios treniruotės. Aliejus gali sušvelninti galvos skausmą ir net malšinti migreną.
Kaip naudoti: atskieskite baziniu aliejumi ir švelniai įtrinkite į skaudamas vietas. Taip pat galite įlašinti kelis lašus į šiltą kompresą.
4. PADEDA GYYTI ŽAIZDOMS. Eterinis aliejus ne tik naikina bakterijas bei virusus, bet ir skatina atsinaujinti ląsteles, todėl žaizdos gyja greičiau. Be to, – labai svarbu – saugo jas nuo supūliavimo ir net gali apsaugoti nuo stabligės.
Kaip naudoti: Praskiestą lauro lapų aliejų tepkite medvilniniu tamponu ant pažeistų vietų.
5. GERINA VIRŠKINIMĄ. Laurų lapuose esantis eterinis aliejus ne tik skanina patiekalus, bet greitina virškinimą, todėl gali padidinti apetitą. Atsargiai lieknėjantys!
Kaip naudoti: lapą–du į puodą! Arba sudžiovinti ir sutrynus dėti į prieskonių mišinius. Nepakeičiama kartvelų, graikų, italų virtuvės dalis.
6. GAMINAMAS MUILAS. Lauras yra visžalis. Žydi kovą, o sėklos subręsta spalį. Iš tamsių blizgančių sėklų spaudžiamas aliejus, – ne eterinis, o paprastas. Jame yra 95% riebalų rūgščių ir 5% eterinių aliejų. Šis aliejus dažniausiai naudojamas gaminant muilą, pagal seniausią pasaulyje – 2000 metų receptą. Jis vadinamas Alepo muilu ir susideda iš alyvuogių bei laurų aliejų.
Gauti aliejų iš sėklų ne mažiau sunkus darbas, kaip ir eterinį aliejų iš lapų. Tam spalį ar lapkritį surinktos sėklos supilamos į didžiulius katilus ir kaitinamos. Kai nuo jų atsiskiria lukštai, susmulkinamos. Tuomet vėl keliamos ant ugnies ir kaitinamos apie parą. Galiausiai katilas nukeliamas nuo ugnies ir kai pradeda vėsti, aliejus iškyla į paviršių. Belieka jį nugraibyti. Šitaip gaunamas aukščiausios kokybės extra virgin laurų aliejus. Bet verslūs žmonės išspaudas užpila aliejumi ir vėl verda, tuomet išsisunkia daugiau aliejaus.
Tam, kad gautum 1 kg laurų aliejaus, reikia 10 kg sėklų. O jas surinkti – didelis vargas.
Dabartinė kosmetikos pramonė sunaudoja apie 8 tūkstančius tonų lauro lapų aliejaus. 80% jo pagaminama Turkijoje.
7. VAINIKUOJAMI MOKSLININKAI. Vis dar.
Senovės Graikijoje ir Romoje laurų lapai buvo šventi, jie simbolizavo pergalę ir aukštą statusą, dėl to nugalėtojai buvo puošiami laurų vainiku. Dabar bakalaureatas – yra pagrindinių universiteto studijų pavadinimas. O lotyniškai Bacca laurea yra laurų vaisius. Va, taip, vainikuotieji!