Ten, kur ugnimi alsuoja Chimera

Aušrinė Šėmienė | 2019-03-20

Ar mėgstate pasakas? Aš – labai. Taigi… gal buvo taip, o gal ir ne, Vergilijus, Homeras, Ovidijus ir Hesiodas pasakoja, kad šimtagalvio monstro, didžiausio Olimpo dievų priešo, Tifono dukra buvo vardu Chimera. Pabaisa ožio kūnu, gyvatės uodega ir liūto galva alsavo ugnimi ir gąsdino visus aplinkui. Laimei, šaunuolis didvyris Belerofonas atlėkė sparnuotu žirgu Pegasu ir perdūrė ją ietimi švininiu antgaliu. Sunkiai sužeista Chimera galuojasi iki šiol – išlįsti nebegali, bet iš urvo, esančio giliai po žeme, į paviršių vis dar išsiveržia jos liepsnų liežuviai. Drąsiausieji gali užkopti iki jos ir pasižiūrėti į liepsnų liežuvius.

Saulė pasislepia už kalnų viršūnių ir kaimelį apgaubia tamsa. Čiumpame kuprinaites, įsimetame butelį turkiško vyno ir siauromis tamsiomis Čirali (Çıralı) gatvelėmis patraukiame į vakarus. Kaimelis greitai baigiasi, baigiasi ir asfaltuotas keliukas. Toliau takas veda aukštyn į Olympos kalną. Ne, tai ne klaida – Olimpas yra ir Graikijoje, o čia Olympos.

Nors takas patogus, tačiau pusantro kilometro kopdama per akmenis skaptuotais laipteliais uždūstu. Naktis. Tylu. Tik žvaigždės danguje žybsi lyg pasiklydusių keliautojų akys.

Vietovėje, kurią turkai vadina Janartašu (Yanartaş), dujos, kurių 87 proc. sudaro metanas, į žemės paviršių veržiasi 5000 kv. m plote jau ne mažiau kaip 2500 metų.

Maždaug po valandos medžių proskynoje pasidaro lyg šviesiau. Galiausiai už posūkio sumirga laužų liepsnos. Prieinu arčiau – tai ne laužai, o iš po žemių besiveržiantys liepsnos liežuviai! Chimera alsuoja.

Švelniai kvepia dujomis. Vos jas užuodus, romantika išsisklaido. Vietovėje, kurią turkai vadina Janartašu (Yanartaş), dujos, kurių 87 proc. sudaro metanas, į žemės paviršių veržiasi 5000 kv. m plote jau ne mažiau kaip 2500 metų. Matyt, tada ir buvo sukurtos legendos apie ugnimi alsuojančią pabaisą.

Susėdame prie vienos ugnį spjaudančios angos, išsitraukiame vyno ir skaičiuodami žvaigždes imame perkurti didžiųjų graikų papasakotas istorijas, suteikdami joms daugiau dramatiškumo ir aistros. Netrukus prie mūsų prisijungia ir grupelė olandų, kurie iki Chimeros atpėdino Likijos keliu. Šilta naktis kaitina vaizduotę.

Čirali lengviausia pasiekti iš Antalijos – 80 km nuvažiuoti dolmušais arba automobiliu.